Vše co potřebuješ, je Tvoje tělo !

 

Street workout

Co je to street workout ? Jde o cvičení ve venkovním prostředí a pouze s vlastní tělesnou vahou, jehož základy sahají až k řecko-římské gymnastice. Po celém světě a nyní i v několika českých městech se můžeme setkat s volně přístupnými workoutovými hřišti – tréninkovými parky se speciálním náčiním – které může bezplatně využít kdokoli. Takové hřiště tvoří konstrukce hrazd, bradel a tyčí, které unesou váhu lidského těla. Zacvičit si tak můžete zcela zadarmo bez potřeby drahých permanentek do posiloven, což podporuje kladný vztah k sportovní aktivitě i sociálně slabší skupiny obyvatel. Tato motivační aktivita pomáhá ke zdokonalení fyzické zdatnosti, vede ke zdravému životnímu stylu, k touze překonávat sebe sama a k naplnění volného času něčím smysluplným.
Street workout přebírá mnoho prvků z tzv. kalistheniky, tedy právě cvičení s vlastní tělesnou zátěží, které rozvíjí nejen sílu, ale také vytrvalost a ohebnost. Počátky tohoto sportu jsou jen těžko vysledovatelné. Tento způsob tréninku má tisíciletou tradici sahající až do starověké Sparty. Novodobá historie workoutu má své počátky v USA, kde se začal masově šířit zejména v černošských komunitách Bronxu. Proslavil se pak díky svému nejznámějšímu průkopníkovi, který vystupuje pod jménem Hannibal for King. Tento sportovec z New Yorku mnohé inspiroval a motivoval prostřednictvím svých videí, která ukazují, jakého umění lze touto formou tréninku dosáhnout. Podobně jako Američan Frank Medrano, zastánce a propagátor kalistheniky, workoutu a především zdravého životního stylu.
Street workout se stal velmi oblíbenou aktivitou také v Rusku a na Ukrajině, kde se můžeme s workoutovými parky a cvičišti setkat takřka v každém městě. Zásluhu na šíření workoutu v Evropě nese další z jeho propagátorů Denis Minin. Ten dlouhodobě usiluje o rozšíření tohoto sportu, coby prevence před alkoholismem a drogovými závislostmi mládeže na Ukrajině, kde se díky němu stal street workout stejně populární záležitostí jako je v Česku například hokej.
V České republice se street workout začal rozvíjet teprve nedávno. Přesto i zde již existuje několik skupin a týmů, které workout prezentují a šíří, případně usilují o postavení tréninkových parků a hřišť v našich městech. Workoutová hřiště dnes najdeme například v Brně, v Praze, v Mladé Boleslavi v Uherském Brodě, v Písku nebo Teplicích.

 

  • Street workout v sobě kombinuje prvky funkčního tréninku a kalistheniky. Je unikátním cvičením, které dokonale rýsuje Tvé tělo, které je jedinou činkou a strojem, který potřebuješ.
  • Street workout vznikl v Americe, kde chlapci z nebezpečných čtvrtí začali cvičit venku s vlastním tělem. V Harlemu a Brooklynu hoši neměli peníze na drahé fitness centra. V městských parcích začali cvičit s vlastním tělem a vznikl street workout, sport, který nabírá na obrovské popularitě po celém světě.
  • Street workout proslavili videa Hannibala for King, průkopníka a legendy workoutu z New Yorku. Po něm přišli mnozí další jako jsou Bar Brothers, Calisthenics Kingz, a nebo ukrajinský Denis Minin.
  • Street workout je novodobý fitness fenomén doby, který v Čechách nabírá na popularitě o čem svedčí videa nadšenců z různých koutů země a také i na sociálních sítích.